03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware



Daniel "Stawik" Stawicki


Nowe Durony
Pokazały się nowe procesory serii Duron. Procesory działają na magistrali 266 MHz, posiadają 128 KB pamięci cache L1 oraz 64 KB pamięci cache L2. Układy dostępne są z zegarami 1,4 1,6 i 1,8 GHz. Pierwsze testy wykazały ich ogromną wydajność (oczywiście nie tak dużą jak Athlonów XP ale w końcu to jego młodszy brat). Celerony nie mają po prostu z nimi szans.

VIA PT800
Via zaprezentowała nowy chipset dla płyt głównych. Jest to PT800. Chipset ten obsługuje procesory Intel Pentium 4 z szyną FSB do 800 MHz. Układ ten współpracuje z pamięciami DDR SDRAM do 400 MHz. Niestety chip ten obsługuje pamięci jednokanałowo w związku z czym nie będzie to demon wydajności. Jednak układ ten powinien poradzić sobie z i845PE oraz i848. Do tego płyty z tym chipsetem powinny być dość tanie. Chip ten będzie występował z nowym mostkiem południowym VT8237 w którym znajdziemy obsługę sieci LAN 10/100, dysków SATA 150 z RAID oraz układ dźwiękowy VIA Vinyl.
VIA szykuje jeszcze jedną premierę a mianowicie PT880 który to chipset będzie obsługiwał pamięci dwukanałowo. Jednak płyty z tym układem mają się pokazać dopiero na początku roku 2004.

Aero 7 do wymiany
Nowatorskie rozwiązanie firmy CoolerMaster okazało się być całkiem skutecznym podpalaczem komputerów. Ludzie którzy korzystali z tego nowego wiatraka zgłaszali że po zainstalowaniu nowego coolera ich komputery płonęły. Na szczęście taki los spotkało niewiele osób. Jednak firma CoolerMaster stanęła na wysokości zadania i wymienia wszystkie coolery Aero 7 na ich nowszą wersję Aero 7+. Nowsza wersja nie pali już komputerów. Więc jeśli ktoś posiada starszą wersję (w Polsce jej oficjalnie nie było) to niech leci j ą wymienić bo jeszcze mu komputer spłonie.

I865PE i i875P nie dla Prescotta
Z powodu że nowe procesory Intela z jądrem Prescott będą pobierać więcej prądu niż zakładano (zakładano ok. 80 WAT a będzie to ponad 100 WAT) płyty z chipsetami i865 oraz i875 nie obsłużą nowych procesorów. Zapewne właściciele owych cacuszek (tanie to te płyty nie są) mocno się zdenerwują gdyż wypuszczając nowe chipsety Intel obiecywał że będą one zgodne z nadchodzącymi procesorami. Jedyna nadzieja aby posiadać Prescotta to układy z mniejszym taktowaniem. Te owe 100 WAT ma pobierać układ 3,4 GHz, jednak mają się jeszcze ukazać 2,8 3,0 oraz 3,2 GHz. Pierwszy z nich raczej na pewno ruszy na "starych" płytach. Jednocześnie wyszło na jaw że procesory te nie będą produkowano w technologii 90 nm jak zapowiadano a w 130 nm czyli tak jak obecnie. Mogło to by tłumaczyć właśnie wzrost zapotrzebowania na prąd. A co pozostaje właścicielom nowych płyt głównych z chipsetami i865PE i i875P. No cóż Intelowcy powinni się już przyzwyczaić do ciągłych zmian płyt głównych - smutne ale prawdziwe.

PAT na i865PE
Okazało się że dzięki zmianie BIOS-u na płycie głównej z chipsetem i865PE można uzyskać wzrost wydajności. Dzieje się tak ponieważ nowe BIOS-y włączają technologię PAT na płytach. Technologia PAT miała być zarezerwowana tylko dla i875P jednak okazało się że można ją włączyć na tańszym i865PE. Jaki jest więc sens kupowania droższych płyt? Tego chyba nie wie nikt.

I848
Intel przedstawił nowy chipset I848. Jest to okrojona wersja układu i865PE. Pozbawiono ją jedynie możliwości obsługi pamięci dwukanałowo. Ale to jedynie spowoduje zapewne spory spadek wydajności. Jednak cena nowych płyt wydaje się być dużo bardziej atrakcyjna niż tych z i865PE. Do biur takie płyt będą nadawać się idealnie. Ale gracze wy lepiej dołóżcie do i865PE.
VIA KT600
Wreszcie ukazał się długo oczekiwany chipset VIA kt600. Układ ten wnosi niewiele nowości w porównaniu do swojego poprzednika czyli KT400A. Tak naprawdę to jedyną nowością ale za to ważną jest wzrost wydajności. Poniżej specyfikacja chipsetu.
Obsługa procesorów AMD Athlon XP/Duron
FSB 200/266/333/400 MHz
Obsługa pamięci DDR SDRAM 200/266/333/400 MHz
AGP 8x

Niestety wzrost wydajności nie jest na tyle duży żeby pokonać Nvidie z jej nForce2 400. Jednak brakuje już naprawdę niewiele a cena płyt z nowym układem jest mniejsza niż z chipem Nvidii więc może jednak ktoś się skusi. VIA podaje że dzięki nowemu chipsetowi bardzo mocno podreperowała swój budżet więc wniosek jest prosty-układ sprzedaje się bardzo dobrze.

Premiera Athlona 64
Wiadomo już kiedy odbędzie się owa premiera. Nastąpi to 23 września roku pańskiego 2003 w San Francisco.

HL2 bez FSAA?
Taki news w dziale Hardware? Oczywiście Valve ogłosiło że ma problemy z technologią FSAA w swojej nowej grze czyli Half Live 2 (kto nie wie niech lepiej odmówi 10 zdrowasiek pokuty). Ostatecznie problemy ostały rozwiązane i gra będzie obsługiwać FSAA. Jednak przy okazji na jaw wyszła słabość kary GF FX od Nvidii. Okazało się iż układ ten tak naprawde to nie jest w 100% zgodny z DX 9.0 i sporo producentów gier ma problemy z jednostkami Pixel Shaderr 2.0 w wykonaniu Nvidii. Nvidia oczywiście kontruje że to programiści nie znają się na swoim feachu jednak dlaczego nie zgłaszano takich problemów w przypadku chipów Ati z obsługą DX 9.0? No cóż wybór karty pozostawiam Wam drodzy czytelnicy.

Informacje o NV36
Zapewne słyszeliście o nowym układzie NV36. I my wspominaliśmy o nim wielokrotnie cytując mniej lub bardziej prawdopodobne przewidywania dotyczące rynku "grafiki" dla PC.
W skrócie można powiedzieć, że będzie to nieco "obcięty" układ NV35. Serwis nV News opublikował najnowsze informacje o tym chipie.
Jego produkcja odbywa się właśnie w fabrykach IBM. Procesem technologicznym jaki zastosowano przy nowym układzie NVIDII jest proces 0,13 mikrona. Układ graficzny posiadać ma 82 mln tranzystorów. Taktowania kart z NV36 to 500-megahercowy rdzeń i 325-megahercowe pamięci. Nowy NV36 ma 256-bitową szynę pamięci, co zwiększy ich przepustowość. Na rynek karty trafią w dwóch wersjach - 128 MB i 256 MB (podobnie jak w przypadku NV31). Ich wydajność ma być dwukrotnie wyższa od NV31. Rynkowa nazwa nowości to prawdopodobnie FX 5700. Data wejścia na rynek jest jak na razie nieznana.

Ati Radeon 9200 SE
Powiem tylko tyle jeśli zobaczycie taką kartę to omijajcie ją z daleka. Jest to uproszczona wersja Radeona 9200. Ktoś się zapyta "A co tu jeszcze można zmniejszyć?" Otóż można obciąć szerokość magistrali danych z 128 bitów do 64. Oczywiście pociąga to za sobą ogromny spadek mocy ( i tak nie dużej w kartach Radeon 9200). A więc jeszcze raz uciekać o tego badziewia i to szybko.

GF FX 5900 miga Wprawdzie tanie te karty to nie są ale i tak mają troszkę błędów. Okazało się że podczas pracy z bardzo skomplikowaną grafiką 2D układy te zaczynają wysyłać migocący obraz. Dotyczy to wszystkich kart GF FX 5900 (na 5800 efektu nie stwierdzono). A więc jaka jest rada dla posiadaczy tych monstrów. Nie korzystajcie z grafiki 2D a tylko grajcie, grajcie i jeszcze raz grajcie.


03     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     WYŁOWIONE Z SIECI: Hardware