07     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Half-Life 2


Marek "Markinson" Napierała


Z góry muszę przeprosić, ale ta zapowiedź będzie trochę przypominała dział 'tapeta' ze ś.p. gazety "Top Secret". Sam za tym działem nie przepadałem, ale w przypadku Tej (celowo z wielkiej litery) gry większa ilość screenów jest jak najbardziej wskazana. Producenci jak na razie nie podali zbyt wielu informacji. W niniejszej zapowiedzi postaram się zebrać wszystko, co sam wiem i ułożyć w jedną jak najwygodniejszą dla Was całość.
[Teraz ja Was muszę z góry przeprosić. Ta zapowiedź miała iść do numeru już jakiś czas temu, ale łączność i w dzisiejszych czasach bywa zawodna, więc prezentujemy ją Wam dopiero teraz. Nie zmienia to jednak faktu że nadal ostro kręci - przyp. Drizit]NA POCZĄTEK INFORMACJE
Gra według najnowszych doniesień ma się ukazać 16 listopada. Prace nad nią zaczęły się tuż po wydaniu jedynki. Jednak projektanci bardziej woleli skupić się na pracy niż szumnych zapowiedziach.

1


Lepszego kroku chyba nie mogli podjąć... W grze znów pokierujemy losami starego znajomego - Gordona Freemana (screen 18). Gordon otrzymuje zlecenie od G-Mana (screen 1), aby wybrał się do Europy Wschodniej (YES!), do fikcyjnego w naszej rzeczywistości miasta o, przyznajmy, dość niewyszukanej nazwie "City 17". Lokacje, które w nim odwiedzimy to przedmieścia (screeny 3, 4, 5, 6, 7), więzienie (screeny 8, 9, 10,11 i jak myślę 15), wysuszone morze (screen 12), zatoka (screen 13), statek lodołamacz (screen 14).

2


Znów losy świata spoczną na wątłych barkach naukowca. Ciekawy jest fakt, iż tym razem niektórzy wrogowie z pierwszej części staną po naszej stronie. Spotkamy też dobrego znajomego - strażnika Barneya, głównego bohatera dość nieudanego moim zdaniem dodatku do jedynki - "BLUE SHIFT".
Teraz dwie ważne kwestie, które najbardziej niepokoją fanów, a raczej powinienem napisać wyznawców jedynki. Gra ma "pójść" już na procesorze taktowanym zegarem 700MHz i karcie graficznej obsługującej DirectX 6. Jednak stąpając realnie po Ziemi na takim sprzęcie jak już to ruszy to pewnie przyjemność z grania będzie porównywalna do oglądania ojca Rydzyka pod prysznicem.

3


Zalecane wymagania to 2 GHZ i GeForce 4. Engine sam ma się dopasować do posiadanego przez nas sprzętu i wybrać jak najbardziej optymalne opcje ustawień grafiki.

4


Nie powali nas zapewne graficznie tak jak nadchodzące dzieło Johna Carmacka, mowa oczywiście o DOOM 3, ale jestem pewien że w HL2 zagra dzięki temu szersza rzesza osób. Tu muszę przyznać, że osobiście bardziej wyczekuje HL2, niż DOOM'a 3, choć oczywiście ta druga pozycja również wzbudza mój apetyt.

5


Druga ważna sprawa to ta, iż do części fabularnej został zatrudniony Marc Laidlaw odpowiedzialny za fabułę w części pierwszej. O zgrozo w planach jest też HALF-LIFE 3.

6


Czy "oni" naprawdę chcą zepsuć legendę? Krążą też plotki o tym jakoby HL2 miał chodzić tylko na kartach z chipsetem N-Vidii. Ja osobiście mam GeForce'a, a i tak się wkurzam razem z wszystkimi właścicielami Radeonów.

7


Szczyt chamstwa. Gdzie te łapówki nie dotarły…
Do wszystkich obiektów w grze uwzględniana jest fizyka ruchu, co spotęguje realizm i wymorduje hardware. Ci, co widzieli grę są wręcz zachwyceni poruszaniem się postaci. Podobno producenci potraktowali każdą postać jak żywego aktora i całkiem nieźle im to wyszło.

8


Co więcej każda postać w grze ma inaczej wyglądać! Pamiętam, że takie założenia miał już stary poczciwy RISE OF THE TRIAD :-). Poprowadzimy też pojazdy, zarówno w singlu jak i w multiplayer.

9


Co prawda w jedynce też mogliśmy jeździć wózkiem (przyjmijmy taką nazwę), ale żywię nadzieję, że tutaj będziemy mieli więcej swobody.

10


Do drugiej części gry ma zostać dołączony edytor leveli o nazwie Hammer (w jedynce również był dodany i nazywał się Worldcraft).
Wiadomo też o postaciach, które pojawiły się na pierwszym oficjalnym screenie (screen 16), który to obrazek opublikował w swym serwisie sam CNN! Są to Alyx i Eli Vance. Alyx jest córką Elegio i podobno ma czekać na Gordona w laboratorium na początku gry, będzie jedną z najważniejszych postaci w grze.

11


ANALIZA SCREENÓW
Nie ma osoby, która nie przyznałaby, że są one po prostu piękne... Na początek porównajcie na screenach 1 i 2 jak wyglądały postacie G-Mana i naukowca w jedynce i jaki skok wizualny wykonały w dwójce. Co do kolejnych screenów mogę tylko spekulować, iż pokazują one przedmieścia, którymi być może podążymy do więzienia.

12


Sami widzicie jakie to wszystko jest piękne. Poza tym, engine HL2 ma dobrze sobie radzić z generowaniem większych przestrzeni, z czym ma podobno ogromne problemy ID Software ze swoim DOOM'em 3.

13


Tak, tak ja tu wcale nie jestem złośliwy gdyż ogromnie szanuję obie gry, ale sam czytałem iż w D3 może ze dwa razy wyjdziemy na większy teren poza bazą na Phobosie, poza tym gra ma się toczyć w ciasnych korytarzach.

14


Jak sami widzimy na screenach w HL2 będzie inaczej (na szczęście).
Dalsze screeny to "jak mniemam" screeny z więzienia. Zwróćcie uwagę na piękny niebieski promień na screenie 9. Zresztą na pewno już przykuł Waszą uwagę :-).

15


Skupię się teraz na screenie 13. Chyba ten wywarł na mnie największe wrażenie. Jak to trafnie ujęła jedna z amerykańskich gazet, zwróćcie uwagę na "amazing water technology". Woda jest tutaj niesamowita, jeszcze takiej nie widziałem (oczywiście oprócz "na żywca" :-) ).

16


Z tym, że tutaj już zapewne wejdą karty pokroju GeForce FX (dla pocieszenia - jego okrojona wersja kosztuje tylko ok. 600zł, w porównaniu do wersji "pełnej" za 3000 to całkiem nieźle).

17


Na deser zostawiłem sobie rewelacyjną moim zdaniem reklamę z magazynu Edge. No comment :-).
Teraz pozostaje nam już czekać. Gdy piszę te słowa jest pierwsza w nocy, nie wiem którego maja. Chyba dzisiaj jest 13.

18


Nie wiem, bo dawno nie spałem. O ile mnie mój wykończony umysł nie myli to jutro zaczynają się targi Electronic Entertainment Expo, czyli popularne E3. Tam HL2 ma zostać pokazany w ruchu (nie w kiosku tylko tak na kompie :-) ).

19


Szczęściarze z tych, którzy dostali akredytację i lecą tam. Ciekawe, kiedy u nas naczelny pomyśli o wysłaniu redaktora na te targi...??? (zero sugestii) JA BYŁEM PIERWSZY NA OCHOTNIKA!!! Nam zwykłym śmiertelnikom pozostaje czekać na pierwsze obszerne zapowiedzi prasowe, relacje z E3 i pierwsze trailery. Oby jak najszybciej. Dziękuję za uwagę, idę spać :-).

Źródła: www.halflife.pl - rewelacyjny serwis poświęcony grze. Polecam!
Screeny z ww. serwisu jak i www.gryonline.pl oraz www.wp.pl - Imperium Gier.


07     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Half-Life 2