41     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Żywoty świętych część 4 - Lando Calrissian


Żywoty świętych część 4 - Lando Calrissian

Wojciech "Keiran" Skitał


"Hazardzista, oszust, łajdak na pewno go polubisz" - w ten sposób Han Solo opisał Leii swojego starego przyjaciela. Jak wkrótce się przekonacie, z opisem tym trudno się nie zgodzić.Dane Techniczne
- Rodzinna planeta: nieznana,
- Rasa: Człowiek,
- Płeć: Męska,
- Wzrost: 178 cm,
- Ulubiona broń: pistolet blasterowy,
- Ulubione pojazdy: Millenium Falcon, Lady Luck.

Lando Calrissian to zupełnie nietypowy przedstawiciel tego, co można nazwać szarą strefą galaktyki. Podstawowa różnica między nim, a takim na przykład Hanem Solo jest taka, że Lando ma styl. Swój własny styl na dodatek. Nie spotkacie go ubranego inaczej niż w najdroższe ubrania z możliwych. Często na dodatek bardzo krzykliwe. Człowiek ten ma bardzo wyrafinowany styl, uwielbia dobre jedzenie, wytworne lokale i towarzystwo kobiet.
Karierę zaczynał, a jakże, od gry w sabacca, lecz co ciekawe jego pierwsza partia omal nie skończyła się katastrofalnie. O tych latach jednak niewiele wiadomo, Lando ukrywa swoją przeszłość, pewnie po to, aby mieć czym imponować damom. Pierwsze znane wydarzenia to przypadek kiedy wygrywa Sokoła Millenium. Co ciekawe Lando wcale nie jest zadowolony, gdyż nie ma pojęcia o pilotażu. Na szczęście w komplecie otrzymuje Vuffi Raa - dziwnego i niepodobnego do niczego androida. Ten powoli uczy hazardzisty sztuki latania.

Styl czy kompletny brak tegoż?


Przez około rok wspólnej znajomości Lando wpada w dość duże kłopoty, ma nieprzyjemność spotkać Rokura Geptę, ostatniego czarnoksiężnika Tundów. Dziwak wysyła naszego bohatera na poszukiwanie skarbu zaginionej cywilizacji Sharów. Później wpadają na siebie jeszcze dwa razy, najpierw w systemie Oseona, a później w okolicach mgławicy Thonboka. Tam też Lando ocala przed destrukcją tajemniczą rasę Oswaftów, gigantycznych, żyjących w kosmosie istot. Ich obecność nie podoba się Flocie Imperialnej, ale Lando zdoła zapobiec katastrofie. Całą tą aferę kończy z taką ilością gotówki, że mógłby za nie kupić całe miasto.
Później Lando prowadzi komis z używanymi statkami na Nar Shaada, tam też spotyka po raz pierwszy Hana Solo. W trakcie jednego z turniejów sabacca, Lando przegrywa Sokoła Millenium. Jakiś czas później Han nakłania hazardzistę do udziału w misji na planecie o nazwie Ylesia. Formujący się dopiero ruch oporu planuje odbić więzionych tam niewolników. Han organizuje misję pod wpływem swej dawnej miłości Brii Tharen, która nadzoruje cały plan. Na wyprawę wyrusza dość duża zgraja szmuglerów, niestety za swoją pomoc nie otrzymują nic, gdyż Bria zabiera łupy dla chwały Sojuszu Rebeliantów. Han nie mogąc wypłacić obiecanych łupów popada w kłótnie z Landem.
Wkrótce Lando w tajemniczych okolicznościach zostaje administratorem miasta w chmurach na Bespin. Obowiązują tam dość dziwne prawa - obywatele nie płacą podatków, ale nie mogą też uprawiać hazardu. Obie te przyjemności zarezerwowane są dla turystów. Oczywiście Lando i na to znajduje sposób, często udając starca tylko po to, aby pograć. Jak pokazała historia hazardzista był jednym z najlepszych zarządców miasta.
To co zdarzyło się później jest chyba doskonale znane. Na Bespin trafił Han Solo wraz z przyjaciółmi by prosić o pomoc, ale niestety Vader był szybszy.
Obiecał hazardziście, iż nie będzie wtrącał się w to co dzieje się na Bespin, jeśli ten pomoże w schwytaniu rebeliantów. Będący bez możliwości wyboru Lando przyjmuje układ. Han zostaje zamrożony, a później gdy okazuje się, że mroczny Lord nie ma zamiaru dotrzymać umowy Lando uwalnia Leię, Chewiego oraz ratuje Luke'a i wspólnie uciekają do rebelii.

Wygląda prawie jak Vader.


Gnębiony wyrzutami sumienia Lando chce uwolnić Hana z rąk Boby Fetta, niestety próba jego odbicia na księżycu Gall nie udaje się, ale za to może odbić Leię z łap księcia Xizora na Coruscant. Później Lando trafia do pałacu Jaaby jako strażnik Tamtel Skreej, aby pomóc Luke'owi w odbiciu przyjaciela. Plan kończy się sukcesem, a stary mafioso ginie z rąk Leii.
Ladno ma ważny udział w zwycięstwie pod Endorem. Za dawne zasługi otrzymuje rangę generała i lecąc Sokołem wraz z sullustaninem Nienem Numbem niszczy drugą Gwiazdę śmierci. Po tym zwycięstwie Calrissian wraca do życia w cywilu, pomimo tego jednak nowopowstała Republika może liczyć na jego pomoc, a w trakcie powrotu Imperatora Lando wraca do czynnej służby. Głównie jednak zajmuje się mniej lub bardziej podejrzanymi interesami i spekulacją. Niestety nadal ma pecha, jego operacje w systemie Nkllnon zostają zawieszone z powodu nagłego pojawienia się w systemie wielkiego admirała Thrawna.

A to wczesny projekt tej postaci, jeszcze bardziej idiotycznie wyglądający.


W końcu około dwadzieścia lat po bitwie pod Endorem Lando postanawia się ustatkować. Bierze ślub z Tendrą Risant i prowadzi operacje wydobywcze na planetach Dubrillion i Destrillion. Niestety wkrótce następuje inwazja Yuuzhan Vongów, którzy (jak zwykle) niszczą interesy hazardzisty. Ten w akcie zemsty zakłada firmę produkującą broń, a jego bojowe androidy do eksterminacji Yuuzhan okazują się nadzwyczaj skuteczne.


41     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona