61     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     MANGA ZONE: Slayers - Magiczni Wojownicy "Legenda Ciemności"Slayers - Magiczni Wojownicy "Legenda Ciemności"

Wojciech "Sashh" Felczak


W tym pierwszym (historycznym, można powiedzieć) wydaniu rubryki Manga Room w SS-NG mam przyjemność zaprezentować pierwszy tom jednej z najnowszych serii mangowych, wydawanych w Polsce przez J.P.Fantastice - Slayers Magiczni Wojownicy. Wszystkich mangamaniaków zapraszam do zapoznania się z najnowszymi, komiksowymi przygodami Liny Inverse & spółki. Enjoy!Dawno, dawno, dawno temu... Za górami za lasami w pewny bajkowym królestwie, żyła sobie pewna nastoletnia dziewczyna o imieniu Lina Inverse. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nie była to całkiem zwyczajna dziewoja. Parała się bowiem czarną magią, co w połączeniu z tym, że lubiła sobie pożyć na czyjś koszt (najczęściej bogu ducha winnych bandytów), zrobić jakąś niewielką rozróbę (z udziałem tychże) i pokaz fajerwerków, było dość wybuchową mieszanką, nawet jak na fantastyczne królestwo. Pewnego pięknego dnia po zrobieniu małego wypadu do obozu rabusiów, mająca pełne ręce łupów Lina została zaatakowana przez kolejną grupkę złych charakterów. Zginęłaby niechybnie (bo przecież nie wyrzuci swoich skarbów w obronie życia...), gdyby do akcji nie wkroczył długowłosy wojownik z mieczem o imieniu Gourry. Tak oto rozpoczyna się jedna z najciekawszych serii mangowych w klimacie fantasy.
Omawiana manga jest komiksową wersją anime "Magiczni Wojownicy" (bardzo kiepsko przetłumaczony tytuł "Slayers" - dokładniej byłoby: "Zabójcy", ale taki tytuł w ramówce przed dwudziestą to dość ryzykowne posunięcie...). Przyznam się, że anime nie zainteresowało mnie zbytnio. Może jest to wina fatalnego i niezbyt wciągającego tłumaczenia... Może po prostu nie każdemu ten humor odpowiada... Po obejrzeniu paru odcinków zdecydowanie odpuściłem sobie tę pozycję.
Po dość długim czasie od tamtych wydarzeń za lekturę mangi zabrałem się dość sceptycznie do niej nastawiony. Anime średnie, czemu niby komiks miał mi się spodobać? Wkrótce przekonałem się, że moja ocena była w pewnym stopniu prawidłowa.
Skoro fabułę już pokrótce przedstawiłem (nie chcę zdradzać za wiele - o wszystkim musicie przekonać się sami), czas na sprawy techniczne. Wydanie, którym obdarzyło nas wydawnictwo J.P.Fantastica to 170-stronicowy komiks w miękkiej okładce z obwolutą. Za wyjątkiem 4 pierwszych stron jest czarno biały. Treść obejmuje 6 epizodów nie mających ze sobą wiele wspólnego, oprócz postaci głównych bohaterów.
Manga "Slayers" jest godna polecenia każdemu miłośnikowi japońskiego komiksu i fantastyki. Jej ogromnymi plusami są niezła kreska, ciekawa (ale bynajmniej nie rewelacyjna) fabuła, a także niezłe dialogi. Na koniec zostawiłem sobie humor. Otóż niestety manga mnie niezbyt śmieszy, ponieważ duża część żartów nawiązuje do niewielkiego biustu głównej bohaterki. Rozumiem może Was to śmieszyć, ale mi taki humor niskich lotów niezbyt się podoba. Jeśli lubicie fantasy-anime, szczypt szczeniackiego humoru i nieprawdopodobną historię z udziałem całej galerii osobliwości - musicie mieć tę pozycję. W innym wypadku - radzę się dobrze zastanowić nad zakupem.

Wydawnictwo: J.P.Fantastica
Najnowszy numer: 1 (z 8)
Cykl wydawniczy: dwumiesięcznik
Format: kieszonkowy, układ oryginalny
Cechy: Czarno-biały, obwoluta, grzbiet
Autorzy: Shoko Yoshinaka
Wydawca oryginału: Kadokawa Comics Dragon Jr. adwokat łódź rozwód


61     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     MANGA ZONE: Slayers - Magiczni Wojownicy "Legenda Ciemności"